FOTO: Saša Ćetković
ANDJELA MIJIC-foto cetkovic

Stručnjakinja za interijere nam je otkrila male trikove kojima možete uljepšati svoj dom uz male troškove

Prije same renovacije ili uređenja prostora treba napraviti konkretan plan

Top ideje

Stručnjakinja za interijere nam je otkrila male trikove kojima možete uljepšati svoj dom uz male troškove

Prije same renovacije ili uređenja prostora treba napraviti konkretan plan

ANDJELA MIJIC-foto cetkovic
FOTO: Saša Ćetković

Male preinake u prostoru mogu značajno utjecati na cjelokupnu estetiku doma, od uporabe različitih ukrasnih predmeta, promjene boje zidova pa sve do rasvjetnih elemenata. Riječ je o neinvazivnim metodama za uređenje interijera koje neće oduzeti puno vremena, a ni živaca. Štoviše, uz navedene male preinake moguće je svom domu udahnuti potpuno novi život, transformirajući dosadašnji prostor na koji smo već jednostavno navikli. Ipak, kako nam kazuje stručnjakinja za interijere i projektantica Anđela Mijić, za uređenje je potrebno napraviti dobar plan. “Ponekad stanovi imaju loš raspored namještaja te sama nefunkcionalnost prostora izaziva želju za promjenama. Samo smislen razmještaj namještaja, uz dodatak nekolicine novih dekorativnih predmeta ili novu zidnu oblogu ili boju mogu učiniti veliku prostornu transformaciju”, kaže nam.

U tom kontekstu ističe da su prostori često presterilni, a da je to moguće promijeniti elementima poput živog cvijeća. Pritom, biljke ne samo da poboljšavaju estetiku prostora već i čiste zrak te stvaraju opuštajuću atmosferu. Cvijeće je moguće vrlo lako aranžirati u zanimljivim keramičkim teglama. Upravo je keramika ultimativan dekor koji je ovoj stručnjakinji i najomiljeniji. “Obožavam velike keramičke tegle ili vaze, naravno ručno rađene, skulpturalnog oblika. Osobno volim prirodne materijale i jako cijenim umjetnike koji izrađuju svojim rukama dekoracije za prostore. Mišljenja sam da masovna proizvodnja nikada neće moći zamijeniti umjetnika koji stvara iz duše te takve komade smatram osvježenjem u prostoru”, pojašnjava.

projektantica Anđela Mijić
‘Bijela nije za svakoga’, kaže stručnjakinja Saša Ćetković

Osvježenje u prostoru, dodaje, moguće je postići i promjenom boje zidova koja može imati značajan utjecaj na percepciju prostora i na samu atmosferu onih koji borave u određenoj prostoriji. Kako kazuje stručnjakinja, svjetlije boje obično stvaraju dojam prostranosti i otvorenosti, reflektiraju više svjetla, što posljedično može povećati osjećaj prostranosti, a to je posebno korisno za prostorije manje kvadrature. S druge pak strane, tamnije boje mogu vizualno smanjiti osjećaj prostora i stvoriti osjećaj skučenosti. “Odabir boja u prostoru je jako bitan s obzirom na namjenu prostora, a po psihologiji boja, kojima se primjerice uvelike bavi feng shui, nije isto hoćete li primjerice spavaću sobu obojiti nježnim zelenkastim tonovima ili vatreno crvenom bojom. Spavaća soba je prostor s primarnom namjenom odmora, i umirujući ton poput zelene boje će mnogo bolje utjecati na kvalitetu našega sna od energične crvene boje”, pojašnjava Anđela.

‘Ne bojte se boja’

Osim same nijanse, izrazito je važno paziti i na kvalitetu samih boja. U tom se kontekstu JUB boje iz linije Classic i Gold posebno ističu. Potonja je zapravo visoko pokrivna unutarnja periva boja namijenjena za dekorativnu obradu jače opterećenih zidova i stropova, dok su boje iz Classic linije one kojima vjerujemo više od 50 godina. “Odabir boja vrlo je bitna stavka u uređenju interijera, ali često se definira odabirom stila uređenja kojeg pojedinci žele u svojim domovima. Iskustveno, većina ih ide na sigurno i temeljna boja zidova je bijela ili pak nježniji tonovi primjesa bijele boje, dok čest slučaj bude isticanje jednog od zidova koji postaje središnja točka stana i na njemu je najčešće sav fokus. Tada je jako bitno da je odabrana kvalitetna boja, jer u tom slučaju su nerijetke brojne tehnike bojenja zidova da bi se s tim zidom postigao onaj wow efekt”, dodaje stručnjakinja.

Pri tome, kvalitetna boja ujedno može pružiti bolju pokrivenost, dugotrajnost i otpornost. Shodno tomu, kao ultimativni savjet za uređenje interijera Anđela ističe da se ne treba bojati boja te da uvijek, ako je to moguće, treba birati kvalitetno. “Često čujem izjavu ‘sve ćemo bijelo da ne zatvorimo prostor’ pa se upitam tko širi dezinformacije da je bijela boja za sve domove? Svatko od vas je osoba sa svojim karakterom i potrebama, vodite se time i kada uređujete svoj dom. Ne pratite slijepo trendove već slušajte sebe. A ako ste ostali bez riječi i nemate što čuti – kontaktirajte i angažirajte dizajnera interijera te budite konkretni sa smjernicama. Naglašavam – ne bojte se boja”, jasna je Anđela.

Treba paziti na rasvjetu

projektantica Anđela Mijić
Treba napraviti plan prije renovacije Saša Ćetković

Osim boja, valja pripaziti i na rasvjetu. Kako objašnjava stručnjakinja, u nekim je stanovima rasvjeta izrazito loše napravljena, što može negativno utjecati na cijeli ambijent doma. “Samo uz par izmjena visilica ili dodatkom jedne statement podne lampe, moguće je ne samo unijeti svijetlo već i estetski podignuti cijeli prostor”, kaže nam i ističe koji su trenutno najveći trendovi u kontekstu dizajna interijera. “Posebno je popularan minimalizam s toplim akcentom. Otvoreni tlocrti stanova, u kojima se najviše računa vodi o dnevnom prostoru, blagovaonici i kuhinji, prostorima u kojima se najviše boravi tijekom dana. Najčešće se u vidu interijera traže rješenja uz primjenu što prirodnijih materijala. Jednostavnost i funkcionalnost minimalističkog stila s dodatkom toplih i udobnih elemenata poput prirodnih materijala, tekstura i boja”, objašnjava. U tom kontekstu ističe da je implementacija ovog trenda s obzirom na manji budžet itekako moguća.

Evo gdje (ne) štedjeti

Neki od savjeta su, u slučaju da se ne ide na kompletnu renovaciju, da fokus bude na nekoliko ključnih elemenata kojima će se unijeti novi stil u prostor, poput novih tekstila, dekorativnih predmeta ili nove boje zida. “Također, uvijek možete reciklirati stari namještaj, što je također jako popularno u posljednje vrijeme, i unijeti mu novi život na način da ga obojite nekom zanimljivom trendi bojom ili pak tapecirate novom tkaninom”, govori.

No, stručnjakinja ističe da je izrazito važno prije same renovacije ili uređenja prostora napraviti pametno planiranje koje će obuhvatiti krucijalne stvari koje osoba želi promijeniti u svome domu pa krenuti od onoga što je nužno prema onome bez čega bi se ipak možda moglo. Ipak, postoje određeni komadi u koje se, kaže Anđela, isplati uložiti. “Kvalitetan krevet, kućanski aparati i sofa su po meni stvari na kojima ne bi trebalo štedjeti, kao niti na materijalu izrade kuhinje. Ono na čemu možete uštedjeti neka budu dekorativne stvari, ormari i noćni ormarići koje možete zamijeniti pomoćnim stolićima ili policama pokraj kreveta. Treba voditi računa o kvaliteti materijala i njihovoj trajnosti za one komade namještaja za koje znamo da ćemo ih često koristiti, i to ne samo kod odabira namještaja, već i kod odabira podnih i zidnih obloga”, kaže.


Sadržaj je nastao u suradnji s JUB-om.