Hematurija: ovo su najčešći uzroci pojave eritrocita u urinu

Određena hrana i intenzivno vježbanje mogu uzrokovati pojavu krvi u mokraći

FOTO: Pixabay

Eritrociti u urinu, odnosno crvena krvna zrnca, mogu biti prisutna u mokraći čak i kada nisu vidljiva okom, a ovo stanje naziva se hematurija. Krv u mokraći česta je pojava, procjenjuje se da pogađa od 2 do 30 odrasle populacije. No, gotovo svatko može imati crvena krvna zrnca u mokraći i to uključuje i djecu i tinejdžere.

Većina uzroka krvi u mokraći nije ozbiljna. Primjerice, i intenzivno vježbanje može uzrokovati pojavu krvi u mokraći koja često prođe za jedan dan. Također, urin može postati crven od određenih lijekova, cikle ili neke druge hrane. No, eritrociti u urinu mogu ukazivati ​​na i infekciju, bolest bubrega i mnoga druga zdravstvena stanja.

Rizik od pojave krvi u mokraći uključuju:

  • dob: muškarci srednje i starije dobi mogu imati veću vjerojatnost da će imati hematuriju zbog povećane prostate. Rizik od nekih vrsta raka koji mogu uzrokovati krv u mokraći također može porasti nakon 50. godine.
  • infekcija mokraćnih puteva: ovo je jedan od najčešćih uzroka pojave krvi u urinu kod djece.
  • nasljeđe: šanse za pojavu krvi u mokraći mogu porasti ako je jedan ili više članova obitelji imalo bolest bubrega.
  • određeni lijekovi: Neki lijekovi protiv bolova, razrjeđivači krvi i antibiotici mogu povećati rizik od krvi u mokraći.

U nastavku teksta donosimo popis najčešćih bolesti i stanja koje mogu izazvati pojavu eritrocita u urinu, što kada su povišeni eritrociti u urinu kod žena, te simptome koje ne biste smjeli ignorirati i zbog kojih biste se trebali obratiti liječniku.

Eritrociti u urinu: uzroci

Kao što je već spomenuto, krv u mokraći može se pojaviti nakon bavljenja kontaktnim sportovima poput nogometa. Može biti povezano s oštećenjem mjehura uzrokovanim udarcem. Kada intenzivna tjelovježba uzrokuje pojavu krvi u mokraći, može nestati sama od sebe unutar tjedan dana.

Krv u urinu može biti posljedica problema s bubrezima ili drugim dijelovima urinarnog trakta, kao što su:

  • rak mjehura ili bubrega
  • infekcija mjehura, bubrega, prostate ili uretre
  • upala mjehura, uretre, prostate ili bubrega
  • ozljeda mjehura ili bubrega
  • kamenci u bubregu ili mokraćnom mjehuru
  • uvećanje prostate
  • bolest bubrega koja se razvija nakon upale grla (poststreptokokni glomerulonefritis), čest je uzrok krvi u mokraći kod djece
  • zatajenje bubrega
  • policistična bolest bubrega
  • nedavni zahvat urinarnog trakta kao što je kateterizacija, obrezivanje, operacija ili biopsija bubrega

Povišeni eritrociti u urinu kod žena

Povišeni broj eritrocita u urinu kod žena, osim upale, prisutniji je kod drugih bolesti urotrakta, najčešće kamenaca, ali i malignih bolesti. Pri interpretaciji nalaza treba imati na umu dob i spol pacijenta. Kod žena generativne dobi u tijeku te neposredno prije i na kraju menstruacije prisutnost krvi u urinu sasvim je očekivana i nema smisla u to vrijeme raditi ovu pretragu.

Do pojave eritocita u urinu može doći uslijed infekcija mokraćnog mjehura, što je česta pojava u žena. Također, i neki lijekovi koji se koriste u liječenju raka, određeni lijekovi koji sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka, zatim lijekovi koji koji razrjeđuju krv te penicilin mogu uzrokovati pojavu krvi u mokraći.

Simptomi hematurije

Zbog prisutnosti eritorcita u urinu, mokraća može promijeniti boju. Već mala količina krvi može promijeniti boju urina koji može biti ružičaste, crvene ili boje pića od kole.

Često hematuriju ne prate nikakvi drugi simptomi osim krvi u mokraći. Ako je nalaz pokazao prisutnost eritocita u urinu, a uz to su prisutni ​​učestalo ili bolno mokrenje ili nagon za čestim mokrenjem, moguće je da je riječ o infekciji mokraćnog mjehura. Budući da krv u mokraći može biti znak mogućeg zdravstvenog problema, nemojte ga ignorirati i čim prije se obratite liječniku.

Neka stanja s gornjeg popisa, uz pojavu krvi u mokraći, mogu uzrokovati bol, oticanje ili groznicu.

Drugi simptomi hematurije uključuju:

  • urin koji izgleda ružičasto, crveno ili boje čaja
  • česta potreba za mokrenjem
  • bol ili poteškoće pri mokrenju
  • bol u trbuhu ili leđima
  • otečena stopala, noge ili gležnjevi

Primijetite li bilo koji od ovih simptoma, obratite se svom liječniku obiteljske medicine.

Referentne vrijednosti eritrocita u urinu

Referentne vrijednosti za eritrocite u urinu mogu varirati ovisno o metodi koje laboratoriji koriste za analizu. Normalan nalaz je kada se nađe 0-2 eritrocita u mikroskopskom vidnom polju, dok na povišene eritrocite u urinu upućuje nalaz koji sadrži više od 3 eritrocita u mikroskopskom vidnom polju.

Dijagnosticiranje

Tijekom pregleda liječnik će uzeti povijest bolesti i obaviti fizički pregled koji može uključivati ​​pregled zdjelice ili rektalni pregled. No, liječnik vas može uputiti i na druge testove.

Ovi testovi mogu uključivati:

  • analizu urina: test koji se izvodi na uzorku urina
  • urinokulturu: test kojim se provjerava je li riječ o infekciji
  • citološku analizu urina: test urina kojim se provjeravaju ima li abnormalnih stanica te je li uzrok upala urinarnog trakta
  • cistoskopiju: urološki pregled unutrašnjosti mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi (uretre)
  • ultrazvuk: koristi se za pregled bubrega, uretera i mjehura
  • kompjuterizirana tomografija (CT): slikovna dijagnostička metoda kojom se radi presjek abdomena i zdjelice
  • magnetska rezonancija (MR): služi za detaljno snimanje organa
hematurija povišeni eritrociti u urinu
Pexels/Charlss Gonzhu

Kako se obavlja citološka analiza urina?

Citološka analiza urina radi se u laboratoriju i za ovaj pregled nije potrebno biti natašte. Kod kuće se treba pomokriti i obaviti higijenu intimnog područja, a prije dolaska u laboratorij potrebno je popiti dovoljno tekućine.

Za citološku analizu ne uzima se prvi mlaz urina. U čašicu treba ispustiti srednji mlaz i isprazniti mjehur do kraja. Kako bi se dobila točna slika, uzorak urina potrebno je davati tri dana zaredom. Važno je napomenuti da se citološka analiza urina ne radi dva tjedna nakon uroloških pretraga kao što su intravenska urografija i cistoskopija.

Liječenje hematurije

Liječenje hematurije ovisi o uzroku. Ako je uzrok pojave eritrocita u urinu bakterijska infekcija, liječnik će propisati antibiotike. U slučaju povećane prostate urolozi obično koriste dvije skupine lijekova za liječenje ovog stanja: alfa-blokatore i inhibitore 5-alfa-reduktaze.

Ako je uzrok rak, liječenje će se odrediti prema stadiju i razini bolesti i u skladu je s ciljevima skrbi. To može uključivati ​​nadzor, operaciju, zračenje, imunoterapiju, kemoterapiju, hormonsku terapiju ili kombinacije ovih opcija.

Kod bolesti bubrega, liječnik pak može propisati nekoliko različitih vrsta lijekova. To može uključivati ​​diuretike, lijekove za snižavanje krvnog tlaka i kolesterola te eritropoetin za izgradnju crvenih krvnih stanica ako ste anemični.


Stručni izvori korišteni za ovaj članak:

Johns Hopkins

Mayo Clinic

Medical News Today

Rochester.edu